Передолімпійський чемпіонат світу у Токіо: успіхи та розчарування

У столиці Японії завершився чемпіонат світу, що тривав з 25 серпня по 01 вересня.

Змагання світового форуму пройшли на легендарній арені «Ніппон Будокан», розштанованій у центрі Токіо поряд з Палацем Імператора. Саме з цього спортивного комплексу, назва якого перекладається як «Арена бойових мистецтв», почалась історія олімпійського дзюдо. Стилизована під японську пагоду спортивна арена була побудована спеціально для турніру дзюдоїстів, вперше проведеного в рамках токійської Олімпіади 1964 року.

Цьогоріч у змаганнях взяла участь рекордна кількість країн-учасників – 147, побивши рекорд чемпіонату світу у Ріо-де-Жанейро 2013 року, де на татамі вийшли представники 138 держав світу. Вперше в історії дзюдо 92 (!) спортсмена виступили у ваговій категорії до 66 кг – такої кількості учасників в одній ваговій категорії не знав жоден світовий чемпіонат.

Перший день приніс успіх українській команді: Дар’я Білодід, не зважаючи на шалений спротив суперниць, відстояла свій чемпіонський титул, вдруге поспіль ставши чемпіонкою світу у найлегшій ваговій категорії до 48 кг. Отримавши першу перемогу над бронзовою призеркою Grand Slam Баку  Катаріною Коста з Португалії, яка за три хвилини назбирала три покарання шидо за негативне дзюдо, Дар’я коронним оучігарі перемогла Сарюну Цижипову, що виступала під прапором МФД та іспанку Лауру Мартінез. Срібна призерка чемпіонату світу – 2017 Уранцецег Мунхбат з Монголії не змогла уникнути фірмового утримання киянки захватом ніг зі сторони голови, поступившись Дар’ї місцем у фіналі головного старту року. Вирішальна сутичка з японкою Фуною Тонаки стала повторенням фіналу минулого року. Японська спортсменка добре вивчила техніку боротьби Білодід, вміло уникаючи улюбленого прийому українки зацепу зсередини, але Дар’ї вдалось зробити кидок мороте-наге, заробивши ваза-арі та втримати перевагу до кінця зустрічі, не зважаючи на відчайдушний тиск суперниці та гучну підтрибку трибун «Ніппон Будокан».

Артем Лесюк, що виступав у ваговій категорії до 60 кг, програв у четвертому раунді змагань, поступившись у додатковий час чемпіону Європи та переможцю ІІ Європейських ігор Лухумі Чхвіміані з Грузії, який у підсумку завоював звання чемпіона світу.

У найчисленнішій ваговій категорії до 66 кг Георгій Зантарая у другому колі поступився Талу Флікеру з Ізраїлю, а Богдан Ядов посів високе 7 місце, вигравши важливу сутичку у «сіяного» восьмого номера світового рейтингу бразильця Даніеля Каргніна.

Артем Хомула (73 кг) несподівано програв у другому колі британцю Еріку Хаму, а Марія Скора (57 кг) не встояла перед голландкою Санні Верхаген. Також програли свої стартові сутички Марина Черняк (48 кг), Кеджау Ньябалі (90 кг) та Єлизавета Каланіна +78 кг), а Галина Тарасова (+78 кг) після перемоги над аргентинкою Амандою Бредестон поступилась бронзовій призерці чемпіонату світу – 2018 Ларисі Церич з Боснії.

У медальному заліку Україна посіла 7 місце, а перемогу святкувала збірна Японії (4-6-5), на другому місці – французька команда (3-0-2), на третьому – збірна Португалії (1-1-0).

Світова першість завершилося командним чемпіонатом світу в олімпійському форматі «мікс». 1 вересня за нагороди боролися 15 збірних. У фіналі зійшлися, як і рік тому, Японія і Франція. У яскравому і наполегливому протистоянні золото виграли господарі татамі, які перемогли французів з рахунком 4: 2 і відстояли титул чемпіонів світу серед змішаних команд.

Бронзові медалі у Росії, яка виграла в поєдинку за нагороди у команди Азербайджану, а також у Бразилії, яка залишила без нагород Монголію.
Наступний чемпіонат світу ми побачимо вже у 2021 році. Він відбудеться в Австрії, в одному з найкрасивіших міст Європи Відні. Це третій мундіаль, який пройде в цьому місті. Раніше чемпіонати світу з дзюдо у Відні проходили в далекому 1975 році чоловічий і в 1984 році жіночий.
Ну а наступним стартом світового калібру буде олімпійський турнір з дзюдо, який знову пройде на татамі "Ніппон Будокан" з 25 по 31 липня 2020 року.

До кінця року українські спортсмени продовжать набирати рейтингові бали у турнірах: Гран-Прі Ташкент, Гран-Слем Бразиліа, Гран-Слем Абу-Дабі, Океанія Опен Перт (Австралія, за правилами Гран-Прі), Гран-Слем Осака, Мастерс (Квиньдао, Китай).